29 Temmuz 2009 Çarşamba

2288 ve Galat'lar

"Bir vatan sahibi olmanın yolu, o topraklarda yaşanmış tarihi olayları bilmek, doğmuş uygarlıkları tanıma ve sahip olmaktan geçer." 
M.Kemal Atatürk

CESUR ve ONURLU, GALAT'LAR

Günümüzden binlerce yıl önce kuzeyden gelen bir topluluk Balkanlara indi. Kuzeydeki kardeşleri Kelt'lerdi. Düşmanları onlara "CESUR ve ONURLU" anlamına gelen GALAT dediler.
Keltlerin çıkış noktasıysa kimilerine göre bugünkü Doğu Türkistan, birçok tarihçiye göre de Avusturya ve İsviçre civarıdır. Yerleştikleri pek çok yere isimlerini bıraktılar. Binlerce yıldır bu isimler değişmedi. Galiçya, Galler limanı, Galya ve Britanya Adası'ndaki Galler gibi.

YARALI GALAT YOKTUR

Kimilerince, tarih sahnesinde Türkler kadar savaşabilen tek kavim olarak anlatıldılar. Bu yüzden onlardan bahsedilirken "YARALI GALAT YOKTUR" dendi.

TOPRAK KUTSALDI

Dinler yayılmadan önce bizler gibi sadece gökyüzünden çekinirlerdi. Toprak onlara göre kutsaldı.

M.Ö. 280

Atatürk Kültür Dil ve Tarih Yüksek Kurumu yayınları arasında yer alan Suzan Albek'in çevirisi ve Ord. Prof. Dr. Ekrem Akurgal'ın önsözüyle Fernand Lequenne'in Galat'lar kitabında çok daha geniş bilgiler edinebiliyoruz: "M.Ö. 280 ilkbahalarında herşey hazırdı. Soğuk ülkelerin atlı insanları olduklarından, kadınlar ve erkekler, hepsi Asya stepleri kökenli olan, ayak bileğinde toplanmış geniş pantolon (potur) giyerlerdi. Ayakkabılarının tabanı çiviliydi."

TAM 288 YIL ÖNCE

Önce Macaristan'ı daha sonra Yunanistan'ın Delphi kentini yağmaladıklarında tarihler MÖ 279'y gösteriyordu. Daha sonra onların adıyla anılacak Gallipoli yarımadasına yayıldılar. Üç boydan oluşuyorlardı. Bir kısmı boğazlardan, bir kısmı İstanbul üzerinden Anadolu'ya yayıldı. Aynı yıl İstanbul'un karşısındaki tepeye karargah kurarak kenti tehdit ettiler. Günümüzden tam 2288 yıl önceydi.
Lequenne şöyle anlatır. "Onların yüzünden GALATA adını alacak olan yere yerleştiler. 2288 yıldır GALATA ismi devam ediyor."

GALATLAR ANADOLUDA

Galatlar daha sonra Anadolu'da Ankara çevresinde Galatya Krallığı'nı kurdular. Çok uzun süre çevrelerine korku saldılar. Yüzyıllar boyunca Anadolu'daki Helen'lerle ve Roma'lılarla savaştılar. Zaman içinde Anadolu topraklarına, insanlarına karıştılar. 1070'li yıllarda Türklerin Galat kalelerindeki halkla oldukça iyi anlaştığı ve ordularına serüveni pek seven, bu insanları aldıkları anlatılır. İki ırk arasındaki ilk kardeşlikte bu zamanlara tarihlenir.

CESUR VE ONURLU

Yıl 1453. İkinci Mehmet karar verir. Bizans her yandan sarılır. Kuşatanlar arasında, yeniçerilir ve topçular vardır. Hepsi -ki bunların arasında Galat soyundan gelenler pek çoktur- şehrin ele geçirilmesinde önemli rol oynarlar. Eski Galat dış mahallesi Galata, Avrupa'lıların çekimser kalışı, hatta Türk'lerden yana oluşuda buna katılabilir.

Lequenne'in "GALAT'LAR" kitabı bu cümlelerle bitmektedir. Ama Galat yani "CESUR ve ONURLU" kelimesi devam edecektir.

Fatih'in oğlu İkinci Beyazıd, Gül Baba'ya dileğini sorduğunda bir mektep ihsan etmesi cevabını alır ve İmparatorluğun irfan yuvasını kurar. Ocağımızın ismini GALATA SARAYI olarak belirler. 1481'de GALATA SARAYI ENDERUN-u HUMAYUNU, 1868'de GALATASARAY MEKTEBİ SULTANİSİ olur. 1905'de GALATASARAY SULTANİSİ'nde Ali Sami Bey ve arkadaşları GALATASARAY SPOR KULÜBÜ'nü kurarlar. Cumhuriyetimizin kuruluşuyla okulumuz GALATASARAY LİSESİ adını alır.

GALATLAR yani rakiplerinin dilinde "CESUR ve ONURLU"lar GALATASARAY OCAĞI'nın kurulduğu semtimize 2288 yıl önce isimlerini bıraktılar.

Tam 2288 yıl boyunca bu isim hiç değişmedi. Onların anısına bu sezon formalarımızdan birisinin adı 2288. Ve tabii ki Galatasaray Store'larda satışa çıkacak yeni kış koleksiyonunun genel grup adı da 2288. İkinci Beyazıd ocağımıza adını verirken binlerce yıllık semtimizi ön plana çıkardı.Ali Sami Bey ve arkadaşları aynı isimle devam ettiler.

Okulumuzda bulunan bir tarihi eserden yola çıkarak yeni bir amblem tasarladık. Doğal olarak semtimizin Galata'nın da bir parçası olan ve yüzyıllara meydan okumuş bir mirası yeni koleksiyonumuzdaki ürünlerimizin üzerine bu desen vasıtası ile taşıdık. Bundan sonra zaman zaman şanlı Galatasaray logomuzla beraber, bazen yanyana, bazen bağımsız bu mirası GALATA AMBLEMİ adıyla görebileceğiz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder